ח”כ מוטי יוגב: “המתפ”ש לא עושים כלום בשטח ומי ששולט הוא המתפ”ס – משרד תיאום הפעילות הפלסטינית”

ח”כ מוטי יוגב: “המתפ”ש לא עושים כלום בשטח ומי ששולט הוא המתפ”ס – משרד תיאום הפעילות הפלסטינית”

ועדת המשנה לעניינים אזרחיים וביטחוניים ביהודה ושומרון, בראשות ח”כ מוטי יוגב (הבית היהודי), קיימה היום (א’) דיונים בנושא השתלטות אסטרטגית של הרשות הפלסטינית על שטחי C

הדיון הראשון היה דיון חסוי, בו השתתפו גורמי המודיעין, המנהל האזרחי ומשרד הביטחון. לאחר מכן התקיים דיון פתוח, אותו פתח ח”כ יוגב ואמר: “מאז 2008-9 מקיימת הרשות הפלסטינית מאמצים להשתלט על כל שטחי C, מה שהיה מוכר בתחילה כ’תכנית פיאד’. ההשתלטות הטריטוריאלית על שטחי C היא חלק מתפיסה אסטרטגית של הרשות הפלסטינית, שאפילו הקימה משרד רשמי לתיאום פעילותה בשטחי C, ובאותו זמן הוועדה מתרשמת כי גורמי הממשלה שלנו לא עוקבים מספיק אחר הנושא, ומתוך כל גם לא נעשית פעילות מסודרת לעצירת התופעה”.

>>רוצים להתעדכן בכל מה שקורה קרוב לבית. הצטרפו עכשיו לעמוד הפייסבוק של מקומונט יו”ש

מאיר דויטש וישי חמו, שניהם מתנועת ‘רגבים’, סקרו את המעקב שעורכת התנועה אחר הנושא: “זהו איום אסטרטגי, שכרגע ישראל עדיין מטפלת בו כאילו היה סכסוך שכנים, כי הכלי הכי חמור שמופעל הוא צו הפסקת עבודה. הרש”פ ממקדת את הפעילות באזורים אסטרטגיים מבחינת מיקום, כמו למשל גוש עציון. אנו עוקבים לא רק אחר פעילות בקרקע אלא גם אחר מקורות המימון, ורק ממקורות גלויים באינטרנט מצאנו 42 מיליון אירו שמועברים לקרן המרכזת את הפעילות בנושא (UAWC) מאז שנת 2009”.

ח”כ בצלאל סמוטריץ’ (הבית היהודי): “אנחנו יודעים שיש כאן שנים פעילות שיטתית אסטרטגית, ובטח עכשיו נשמע מאנשי המנהל האזרחי את אותן תשובות ואותו חוסר בתקנים שאנו שומעים כל השנים. לא יהיה שינוי עד שלא תתקבל החלטה מדינית אסטרטגית לעצור את ההשתלטות”.

ח”כ מוטי יוגב (הבית היהודי) בדיוני ועדת המשנה לעניינים אזרחיים וביטחוניים ביהודה ושומרון. צילום: דוברות הוועדה

קובי אלירז, עוזר שר הביטחון: “אני חושב שיש התעוררות רצינית במשרד הביטחון ומקבלי ההחלטות בנושא שטחי C, כזירה בעלת חשיבות אסטרטגית הכוללת הרבים שטחים פתוחים. מערכת הביטחון מכירה את ניסיון ההשתלטות ושהוא סך הכל מכוון ע”י הרשות הפלסטינית. השר שם את זה על סדר היום ופועלים במישורים המבצעי, המשפטי והמנהלי מול זה. יש תכנית עבודה מסודרת, כולל קביעת יעדים, אבל טרם נפרט אותה, גם לא בפורום סגור. בסדרי העדיפות הוחלט קודם כל למנוע את המשך ההשתלטות בעתיד, ורק לאחר מכן לפעול מול מה שכבר נעשה בעבר. ימים יגידו כמה הצלחנו”.

אל”מ אורי מנדס, סגן ראש המנהל האזרחי: “יש בנושא הזה ישיבות חודשיות אצל ראש המנהל האזרחי – על בנייה בלתי חוקית, על סילוק מאדמות מדינה – ועובדה שיש 128 מקרים של החרמת ציוד מהצד הפלסטיני עד כה ב2018. מבחן התוצאה הוא שאין כמעט בנייה בלתי חוקית או פלישה לאדמות שאינה מאותרת. יש כ-98% איתור ומסירת צווים לבנייה בלחי חוקית וכ-95% איתור מסירת צווים לפלישה לקרקעות. כמו כן, יועמ”ש איו”ש, בשיתוף עם משרד המשפטים, עובד על העת על תיקוני חקיקה שייתנו לנו כלים נוספים לאכיפה מהירה והחלטית יותר”.

ח”כ סמוטריץ’ שאל את אל”מ מנדס אם נכונה העובדה שאין אכיפה כנגד הפלסטינים בחודש הרמדאן, ואל”מ מנדס השיב: “אין כלל עצירה בהחרמות, אולם הריסה יזומה, אם ניתן לבצע אותה לאחר הרמדאן, אכן תדחה עד לאחר מכן”.

ח”כ יוגב סיכם את הדיון: “תם וממש לא נשלם. הוועדה הזו קיימה הרבה מאוד דיונים רצופים על הבנייה הבלתי החוקית, ועברנו אתר אתר ברמה הטקטית, עד שנחשפה המציאות האסטרטגית של ניסיון ההשתלטות הכולל כל שטחי C. אני נותן כאן ציון לשבח לתנועת ‘רגבים’ שמשמשים עבור הוועדה קצין מודיעין טוב יותר מאשר גורמי הצבא ומערכת הביטחון בנושא”.

“אני פונה לשר הביטחון להתערב בנושא, כי גורמי המנהל האזרחי ותיאום פעולות הממשלה בשטחים, המתפ”ש לא עושים כלום עד היום, ובמקום מי ששולט בשטח הוא המתפ”ס – משרד תיאום הפעילות הפלסטיני בשטחי C”.

“משרד הביטחון חייב להוביל תכנית מתוכללת של כלל משרדי הממשלה לעצור את התופעה הזו. נדרשת מדיניות ברורה, השלמת סקרי הקרקע, מעקב אווירי, תקנים לפיקוח בשטח וכמובן מענה משפטי הולם הן לעתירות והן לחקיקה שתספק יותר כלים”.

>>רוצים להתעדכן בכל מה שקורה קרוב לבית. הצטרפו עכשיו לעמוד הפייסבוק של מקומונט יו”ש

חדשות בנימין חדשות גוש עציון והר חברון חדשות שומרון תכתבה ראשית