5 שנים לרצח – נחנך מקווה לזכר רזיאל שבח בחוות גלעד

5 שנים לרצח – נחנך מקווה לזכר רזיאל שבח בחוות גלעד

בטקס מרגש נחנך אמש מקווה הנשים בחוות גלעד שהוקם לזכרו של הרב רזיאל שבח הי”ד, אלמנתו יעל שבח: “חיפשתי איפה אני יכולה למצוא עוד פיסה מהלב הגדול שלו שלאחר מותו פשוט התפזר לכל עבר”,  ראש מועצת שומרון יוסי דגן: “חוות גלעד הוא מקום של מסירות נפש והמקווה הזה הוא קודש קודשים”

בטקס מרגש, כחמש שנים לאחר תחילת המאמצים להקימו, נחנך אמש מקווה ראשון בחוות גלעד, ישוב בהתיישבות הצעירה שקיים כבר עשרים שנה.

המקווה נחנך בנוכחות: ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, יעל שבח אלמנתו של הרב רזיאל שבח הי”ד, משפחתו של רזיאל, הרב דודי דודקביץ רב הישוב יצהר, הרב צבי פרבשטיין רבה של קדומים, הרב יעקב שמעון, סגן ראש מועצת שומרון דוידי בן ציון, רוני בירם מייסד אקסלנס נשואה ומהתורמים הגדולים למקווה, ח”כ מתן כהנא, משה שבח אביו של רזיאל, אילנה ויהודה שמעון שדחפו את הקמת המקווה, יו”ר חוות גלעד דן עמרם, ר’ משה הרוש שהמקווה נקרא על שם אמו ודודתו חנה ואסתר והרב בנימין שחור שבני משפחתו תרמו למקווה לעילוי נשמת בת משפחתם חנה לחיאני  שנהרגה בגיל 21 בתאונת דרכים בירושלים.

המקווה הוקם לזכר הרב רזיאל שבח
ובמשך חמש שנים במהמורות אינסוף נאבקו תושבי חוות גלעד ובראשן נשות חוות גלעד על הקמת המקווה.

יעל שבח אלמנתו של רזיאל: “אנחנו מציינים היום 5 שנים להרצחו של בעלי רזיאל, 5 שנים שבכל דרך שאני יכולה אני מנכיחה אותו, ב 5 השנים האלו לא היה מפעל הנצחה שלא ניגשתי אליו, יחד עם המשפחה של רזיאל, וחיפשתי איפה אני יכולה למצוא עוד פיסה מהלב הגדול שלו שלאחר מותו פשוט התפזר לכל עבר, ולמרות כל ההנצחות היום הזה הוא מבחינתי הפעם הראשונה שאני זוכה להנציח את רזיאל, מהרגע שהגענו לכאן הדבר שהטריד אותו הכי הרבה היה שאין כאן מקווה נשים וזכינו להגשים את משאלתו”

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן בירך ואמר: “חוות גלעד זהו מקום של מסירות נפש. באופן אישי אני רוצה לספר שיש לי לפעמים ימים קשים, ואז אני נכנס לחוות גלעד פותח את החלונות של הרכב נושם את האוויר ויוצא כמו חדש. האוויר כאן הוא אוויר שמכניס כוח, אוויר של מסירות נפש יהודית. מצד שני יש כאן גם מתיקות, מתיקות של משפחה וקהילה, יישוב של חסד, יישוב שמהווה דוגמה להתיישבות הצעירה. הרבה תהליכים בהתיישבות התחילו כאן, כי זה מקום של מסירות נפש. לפני חמש שנים חטפנו כולנו את המכה הכי קשה שפגעה ביישוב, ובלילה הזה התגלתה לכל עם ישראל יעל שבח. אנחנו הכרנו את יעל רכזת הקהילה העוזרת והתומכת, היא התגלתה כיעל הלביאה. יעל סחפה את כל ההתיישבות וכל עם ישראל לתהליך אדיר, שביום השלושים של הרב רזיאל הממשלה הכירה ביישוב. כעת זהו מבנה הקבע הציבורי הראשון ביישוב. כל מקום בחוות גלעד הוא קודש והמבנה הזה הוא קודש קודשים. שהקב”ה יזכה אותנו לזרז את התהליך של ההכרה ביתר החלקים של חוות גלעד שתהפוך להיות עיר ואם בישראל”.

טקס חנוכת המקווה. קרדיט: יפתח מורן

משה אביו של רזיאל שבח: “כשהגיעו לכאן יעל ורזיאל, היו כאן רק 25 משפחות, לא הגיוני שבשביל 25 משפחות יקימו מקווה, אבל מי שצופה פני עתיד, לא רואה את 25 המשפחות אלא מביט קדימה ורואה איך הישוב יגדל ויפרח. וכך היה רזיאל, הציק לו שאין כאן מקווה, והנה כאן הגשמנו את משאלתו.  יהי רצון שהקב”ה יקיים את הישוב הזה, אני מתאר לעצמי שהוא מביט מלמעלה ומחייך ולא רק הוא כולם שמחים בשמים”.

חכ מתן כהנא שסייע לעמותה בגיוס תרומות ואמר: “כשאילנה שמעון פנתה אלי ואמרה לי שיש ישוב שאין בו מקווה, הזדעזעתי, והחלטתי לעזור כמה שאפשר. אני מאחל לכם שהתפילה של יעל שבח תתקבל, והמקווה יהפוך למרכז הישוב וסביבו יפרח ישוב גדול חזק שיהפוך לעיר ואם בישראל”.

רבי משה הרוש: “כשעלינו לארץ הכניסו אותנו לפחונים, בלי חשמל, בלי מים, בלי כלום. אמא הצדיקה ז”ל הייתה נעלמת לנו ליום יומיים, ואנחנו דאגנו שהיא נעלמה לרמלה, כשהזדקנתי הבנתי שהיא הייתה הולכת עד רמלה כדי לטבול כי רק שם היה מקווה. באתי לכאן מתוך הזדהות כי שמעתי שאין כאן ובאזור מקווה, אמרתי שזה הדבר הכי נכון להנציח את אמא”

חדשות שומרון כתבה ראשית