תא”ל אליעזר טולדנו, מפקד מבצע שובו אחים: “רק בחיבור אמיתי לארץ ישראל נדע מדוע אנחנו נלחמים עליה”

תא”ל אליעזר טולדנו, מפקד מבצע שובו אחים: “רק בחיבור אמיתי לארץ ישראל נדע מדוע אנחנו נלחמים עליה”

בכנס מיוחד שעסק במצב הסיירות והטיילות בישראל בבית ספר שדה כפר עציון, התקיים פאנל מיוחד בנושא מצב החינוך בארץ לטיילות וסיירות ובו עלו מסקנות ממבצע שובו אחים.

בפאנל השתתפו יו”ר מפעל הפיס וסגן הרמטכ”ל לשעבר, אלוף במיל’ עוזי דיין, מח”ט צנחנים לשעבר והמזכיר הצבאי לראש הממשלה, תא”ל אליעזר טולדנו, מנכ”ל חוגי הסיירות של קק”ל, לביא זמיר וחוקר המערות והסייר הוותיק יאיר צורן. את הפאנל הנחה עמיחי נעם, ראש המכון לחקר ארץ יהודה בבי”ס שדה כפר עציון.

בכנס, שהתקיים בבית ספר שדה כפר עציון בנוכחות למעלה מ-200 משתתפים,

מימין לשמאל- לביא זמיר, תא”ל אליעזר טולדנו, יאיר צורן, עוזי דיין ומנחה הפאנל עמיחי נעם. צילום: יח”צ בית ספר שדה כפר עציון

התייחס תא”ל טולדנו למבצע שובו אחים ולחיפושים אחרי שלושת הנערים החטופים. טולדנו, ששימש מח”ט הצנחנים באותה תקופה, פיקד גם על מבצע שובו אחים שהתרכז בגוש עציון: “כחלק מלקחי מבצע שובו אחים, שבו הייתה ניכרת חוסר הבנת השטח וידיעת הארץ של החיילים שהיו שותפים בחיפושים, החלטתי להקים קורס סיירים מיוחד בחטיבת הצנחנים. הקורס ארך כארבעה שבועות, ומטרתו הייתה לייצר סיירים מקצוענים שיוצמדו למפקדי הפלוגות בחטיבה כדי לייעל את עבודתם. אנחנו לא נוכל לגשר על הפערים לגמרי, אבל נוכל לצמצם פערים שקיימים בין החיילים לבין השטח”.

יו”ר מפעל הפיס, עוזי דיין התייחס לחיבור הרופף של הנוער לטיולים ולהיכרות עם השטח ואמר כי “הנוער ברובו לא מחובר לשטח. הוא מבלה הרבה יותר באייפונים אבל אין מה לקטר, כי זה טיבו של עולם. יחד עם זאת אנחנו צריכים לראות כיצד אנחנו מחברים יותר את הילדים שלנו לשטח ולארץ. ההורים צריכים לקחת הרבה יותר אחריות על הילדים, וזה נכון גם למערכת החינוך. צריכים לייצר מצב בו הנוער מחובר יותר לשטח ולהיכרות עם הארץ”.

תא”ל טולדנו אמר בכנס כי הצבא צריך להתייחס לטיולים שהוא עורך לחיילים כאל אימון בידיעת הארץ: “רק בהכרת ארץ ישראל ורק אם נתחבר אליה יותר נדע גם למה אנחנו צריכים להלחם עליה”.

לאחר הפאנל, דיבר מנהל בית ספר שדה כפר עציון, ירון רוזנטל, שניהל בשטח את החיפושים אחר הנערים החטופים. רוזנטל הסביר את ההחלטות שהוחלטו בשטח וסיפר על החיפושים הארוכים והאינטנסיביים אחריהם שבסופם נמצאו שלושת הנערים: “בזכות ההיכרות הקרובה עם תוואי השטח וסיירות טובה, הצלחנו להתקרב כל פעם עוד ועוד למציאת הנערים. לאחר ימים ארוכים של חיפושים

צילום: יח”צ בית ספר שדה כפר עציון

הצלחנו למצוא נקודה בשטח שנראתה לנו כסיירים חשודה שנגעו בה והתערבו בה. כשמיקדנו את המאמץ שם, מצאנו את קברם של שלושת הנערים. היינו יכולים להמשיך עוד ימים ארוכים אלמלא הסיירות שהפגינו המחפשים מבית הספר”.

חדשות גוש עציון והר חברון