ריבלין מחזק את החיילים החרדים במטה בנימין

ריבלין מחזק את החיילים החרדים במטה בנימין

על רקע גילויי האלימות נגד חיילים חרדים בתקופה האחרונה, קיים  נשיא המדינה סיור צבאי בחטמ”ר בנימין, שם ביקר את חיילי גדוד ‘נצח יהודה’, גדוד הנח”ל החרדי ואמר:”אתם הטובים שבבנינו”.

על רקע גילויי האלימות נגד חיילים חרדים בתקופה האחרונה קיים הבוקר, שלישי, ג’ תמוז, 27 ביוני, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, סיור צבאי בחטמ”ר בנימין, שם ביקר את חיילי גדוד ‘נצח יהודה’, גדוד הנח״ל החרדי.

הנשיא קיבל סקירה מקיפה על תמונת המצב באזור ועל פעילות הגדוד בגזרתו. את הביקור ליוו רח”ט תומכ”א, תכנון ומנהל כוח אדם, תא”ל ערן שני, מח”ט כפיר אל”מ ציון רצון, מג”ד נצח יהודה סא”ל איתמר דשל וכן מנכ”ל עמותת ‘נצח יהודה’ אהרון מלאך. הנשיא קיבל סקירה מקיפה מהמג״ד על מבנה הגדוד ויעדיו המבצעיים וכן על התמהיל האנושי של הגדוד.

לאחר מכן נפגש הנשיא עם חיילי היחידה שסיפרו לו על האתגרים החברתיים הייחודיים בהם הם נתקלים מאז גיוסם לצה״ל. כ-3,000 חרדים התגייסו לצה״ל השנה ולאחרונה הצטרפה פלוגה חרדית גם לחטיבת הצנחנים. פלוגה נוספת פעילה בגבעתי.

גדוד נצ״ח (נוער צבאי חרדי) הוקם תחת הכותרת “הנח”ל החרדי” על ידי צה”ל בשיתוף עמותת רבנים ומשרד הביטחון. הגדוד הוקם על מנת לאפשר לחרדים לשלב שירות קרבי תוך המשך שמירה על אורח חייהם. תחילת דרכו של הגדוד הנוכחי היה כפלוגה בגדוד היאחזויות של הנח”ל. בשנת 2002 הפך הגדוד לעצמאי, עד להקמת חטיבת כפיר. עד שנת 2008 הגדוד ביצע תעסוקה מבצעית בחטיבת הבקעה ובסוף אותה שנה עבר הגדוד ליהודה ושומרון בחטיבת מנשה.

ריבלין והחיילים בחטמ”ר. צילום: מארק ניימן

הנשיא הודה לחיילים ולמפקדים על הביקור והביע את התרשמותו מהרמה המבצעית הגבוהה של גדוד ייחודי זה אשר לאורך השנים הלך והשתבח והפך לחוד החנית במלחמה בטרור ביהודה ושומרון. “סיפרו לי שאחד הלוחמים אמר עם שחרורו שבישיבה הוא למד איך להיות יהודי ובגדוד הוא למד איך להיות בן אדם,” אמר הנשיא לחיילים והוסיף: “אני חושב שאפשר ללמוד גם בצבא וגם בישיבה איך להיות גם יהודי וגם בן אדם. לימוד התורה הוא ערך יסוד בקיום היהודי שלנו וכך גם הצורך להבטיח את ביטחוננו. אלו ערכים שהם לא סותרים, אלו ערכים משלימים.”

“את גדוד ‘נצח יהודה’, אני מלווה כבר שנים ארוכות, לעיתים מרחוק ולעיתים מקרוב. אני יודע שלחלקכם יש סיפורי חיים לא קלים. יש קושי מול המשפחה, הסביבה הקרובה, ולמרות הכל התגייסתם ואתם נחושים להגן על המדינה,” אמר הנשיא והדגיש: “אתם הטובים שבבנינו, אתם מגנים עלינו בחזית ואנחנו צריכים לשמור עליכם בעורף. אתם, חיילי ‘נצח יהודה’, ערים בלילות במארבים ובמחסומים, לוחמים נגד מחבלים ואויבים, לא ייתכן שכשתחזרו לשכונה שלכם מישהו יעז להרים עליכם יד. לא ייתכן שבמדינת ישראל חייל צה”ל יכנס להתפלל מנחה בבית כנסת ויותקף. זה לא יקרה. אסור לנו להכליל, ברור לי שהציבור החרדי רובו ככולו מוקיע את האלימות הזו, יחד עם זאת מי שמרים יד על חייל צה”ל, מי שתוקף חייל בגלל היותו חייל ייענש בכל חומרת הדין. אנחנו לא נעבור לסדר היום על פגיעה בכם ובחיילים אחרים.”

הנשיא הדגיש כי שילוב החיילים החרדים בצה”ל הוא יעד חשוב ומאתגר לחברה הישראלית שצריך להשיגו בהידברות ובשיתוף פעולה והוסיף: “אנחנו חייבים למצוא את הדרך גם אם היא קשה, איך לשמור על ציפור הנפש של כל מגזר בהבנה ולא בכפייה. נועצתי ברב אלישיב בתקופת חקיקת חוק טל הראשון וגישתו הייתה גישה שחתרה להסכמה ולפתרון הסוגיה בדרכי שלום. הוא חזר ואמר: הסכמה, הסכמה, הסכמה. רק בהסכמה נצליח לשלב בין מגזרים שונים בתוך צה”ל.” בסיום דבריו פנה הנשיא למפקדים ולחיילים ואמר: “אסור לכם לשכוח שאתם גדוד מנצח, גדוד שנמצא בחזית המאבק בטרור. בטחון אזרחי ישראל נמצא בידיים שלכם. עם ישראל ואני מצדיעים לכם. תודה.”

אהרון מלאך, מנכ”ל עמותת ‘נצ״ח יהודה’, המלווה את החיילים החרדים במהלך שירותם, מסר בעקבות הביקור כי: “אנחנו מודים לכבוד הנשיא על ביקורו בגדוד. אנו מעריכים מאוד את היחס החם שלו לחיילים החרדים ואת העידוד שלו – המקבלים משנה חשיבות על רקע ההתקפות נגד החיילים על ידי קיצוניים בשולי הציבור החרדי. המסר של הנשיא על שילוב מתוך הידברות והעמדה הברורה והעקבית שלו בנושא – חשובים אף הם. בתור מי שמלווים את החיילים החרדים מזה למעלה מ-15 שנה אנו יודעים עד כמה הדבר חשוב וכי אך ורק שיתוף פעולה תוך הבנה בין פסיפס השבטים המרכיבים את החברה הישראלית יכול להביא לשילוב מיטבי של הקהילה החרדית בצה”ל.”

 

חדשות בנימין כתבה ראשית