פריצה בגדר

פריצה בגדר

תושבי היישוב שקד בצפון השומרון מרגישים מופקרים, על אף קביעת בית המשפט העליון, המנהל האזרחי מונע את הקמת גדר הבטחון סביב היישוב. “אנחנו רוצים לשמור על בטחון התושבים ולהגן על הטריטוריה של היישוב, בעוד תושבי הכפר הערבי הסמוך פולשים לשטחים שלנו בתב”ע. תושבים משלמים שכירות ומשכנתא ואנחנו לא מתקדמים” מסביר כרמל הדס, חבר הנהלה ויו”ר בנייה ביישוב שקד.

יישוב שקד הוא יישוב פסטורלי בצפון השומרון, בעל חיי קהילה תוססים ומחזיק באזור תעשייה צמוד המספק לא מעט מקורות פרנסה לתושבים ובעיקר הכנסה לקופת היישוב. שני פרויקטים של מגורים החלו בעבודות הבנייה לאחרונה וקהל של משפחות צעירות ממלא את המקום בצחוק ילדים.  יש ביישוב צרכנייה, בריכה, גני ילדים ובמרחק של דקת נסיעה ישנו בית ספר אזורי המשותף ליישובים השכנים, חיננית וטל מנשה. התיאור הנעים הזה נגדע באחת כאשר אנו מרימים את הראש ומסתכלים לכיוון מערב, שם שוכן בצמוד הכפר הערבי ד’אהר אל מאלח.

יישובים ערביים אינם מחזה נדיר באזור זה של הארץ, אך מה שקורה בכפר המדובר בהחלט מדיר שינה מעיני התושבים כפי שמספר לנו כרמל הדס, חבר הנהלה ויו”ר בנייה ביישוב שקד: “ד’אהר אל מאלח היה כפר קטנטן בעבר ועם הזמן התושבים שבו פולשים אל אדמות מדינה שמאושרת בתב”ע (תוכנית בניין עיר) כחלק בלתי נפרד מהיישוב שקד. הגענו למצב שבו אנחנו לא יכולים להשלים את בניית הגדר ההיקפית של היישוב ולא יכולים לאפשר לתושבים החדשים שבנו פה את ביתם, להיכנס ולגור בו כבר שנתיים. אנחנו צריכים להשלים את בניית מתקן הסניקה ולחבר אותם למערכת ניקוז השפכים ולהשלים את הגדר. רק שהמנהל סגר בפנינו את הדלתות מאחר ותושבי הכפר עתרו כנגד העבודות בטענה שהם מעבדים את השטחים החקלאיים, אליהם פלשו מלכתכילה.”

לאחר מאבק משפטי, בית המשפט העליון הורה למנהל לאפשר ליישוב שקד להמשיך את העבודות אך המנהל האזרחי עדיין לא מאפשר ליישוב להשלים את העבודה. “המנהל כאילו תופס צד את הצד של העבריינים בצד הזה וממשיך לאפשר להם להתשלט על האדמות שלנו ולא מאפשר לנו לממש את השטח של היישוב.” אומר הדס ומוסיף, “יש לנו 11 משפחות שכבר בנו את בתיהם ומחכים שנשלים את העבודה בכדי שיוכלו להכנס, בינתיים הם משלמים גם את השכירות במקום בו הם גרים כיום וגם את המשכנתא על הבית, זה מצב אבסורדי שחייבים לגמור אותו ולאפשר לנו להמשיך לחיות ולפתח את היישוב.

חבר הנהלת שקד כרמל הדס, ראש מוא”ז שומרון יוסי דגן וראש המנהל האזרחי תא”ל ראסן עליאן

בשבוע שעבר הייתה פריצה ליישוב ונגנבו חלקים יקרים מאוד של ציוד חקלאי, באזור בו כן קיימת גדר התגלה מקור החדירה שמצביע על ראיות שהגיעו מכיוון הכפר. “במקרה של ההסתננות הזו זה נגמר בטרור חקלאי וגניבה של רכוש יקר מאוד בידי גנבים שפלים. באותה מידה זה יכל להיות חדירת מחבלים לשטח היישוב ולהיגמר ברצח. הבטחון שלנו ביישוב כרגע מעורר מאוד, הגדר היא צורך בטחוני ממשי.”

כעת, בזמן בו תושבי שקד ממתינים לאישור המנהל להמשיך בעבודות, נראה כי מצד שני ישנו כוח המופעל על המנהל מצד הרשות הפלסטינית, המבקשת לאשר את השטחים עליהם השתלטו ולספח אותם לכפר. גם ביקור של האלוף רסאן עליאן התומך בתושבי שקד לא עזר וייתכן כי הרוחות במקום עלול להתלקח בקרוב.

 

ביטחוני חדשות שומרון תכתבה ראשית