משבר המים בשומרון

משבר המים בשומרון

למרות הפעילות הרבה של ראש המועצה לביצוע תוכניות הרחבה תשתית המים בשומרון הישוב מגדלים במחסור מים חמור – משאיות מים בדרכם לספק מים לתושבים.

כזכור בקיץ האחרון סבלו יישובי השומרון ממחסור מים חמור. עד כדי הישארות ישובים ללא מים במשך שעות רבות. לאחר פעילות אינטנסיבית של ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן ואגף ההנדסה במועצה בשיתוף עם שר התשתיות דר יובל שטייניץ מקורות ורשות המים יצאו לביצוע חלק מהתוכניות הקיימות להרחבת תשתית המים לשומרון וזאת לאחר שנים בהן ביצוע התוכניות עוכב בין השאר מסיבות פוליטיות. 
 

כמו כן הופעל קידוח אריאל 1 המספק היום מים לישובי גב ההר צפון בנימין והכפרים הערביים בסביבה.  

משאית מביאה היום מים למגדלים. צילום: מועצה איזורית שומרון
 
עם זאת הישוב מגדלים ממשיך לסבול ממחסור חמור במים. וזאת בשל הטיית המים ע”י ערביי הסביבה. בעיה שהועלתה בפני וועדת הפנים של הכנסת בקיץ האחרון וכן בפני המנהל האזרחי רשות המים וכל הגורמים הרלוונטים. 
 
אף על פי כן הגורמים הרלוונטים לא הצליחו למצוא פתרון לבעיה עד כה. “צוות הפיקוח האיזורי” של רשות המים לא הצליח למנוע את גניבות המים על אף המאמצים שעשה. כמו כן תוכניות רבות להקמת תשתית שתקל על הבעיה טרם אושרו עי המנהל האזרחי.  כ 80 משפחות במגדלים מצויות במתח רב לאור החוויה הקשה שעברו בקיץ שעבר. אז סבלו ממחסור במים והפסקות מים חוזרות ונשנות במהלך הקיץ כולו.
 
 יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון: “אנחנו קוראים למנהל האזרחי ולצוות הפיקוח האיזורי של המנהל האזרחי לפעול בנחישות לעצירת גניבות המים”. דגן שוחח בנושא המשבר עם שר התשתיות הלאומיות ח”כ ד”ר יובל שטייניץ ואמר: “השר ואנשי משרדו פועלים ללא לאות לשנות את המצב ואנחנו מודים להם על כך. אנחנו ממתינים לאישורי המנהל האזרחי לתוכניות ביצוע קו המים מאזור שילה למגדלים. ואישור קו 60 צול מאזור צומת קסם עד לאזור אלקנה קווי מים האמורים לתת פתרון נוסף לבעיית המים באזור וקוראים להם לקדם את הנושא במהירות האפשרית לטובת אזרחי מדינת ישראל משפחות וילדים הנמצאים במצוקה יצויין כי גם ערבי האזור יסבלו מהמחסור במים בקיץ הקרוב.  ברור לנו שאם המצב לא יטופל בהקדם הוא יילך ויחריף”.
חדשות שומרון תכתבה ראשית