כניסה יהודית גלויה לבית צור שבשליטה פלסטינית

כניסה יהודית גלויה לבית צור שבשליטה פלסטינית

כמאתיים איש מתושבי גוש עציון בהובלתו של ראש המועצה שלמה נאמן, הגיעו לבית צור להדלקת נרות חנוכה. הגישה למקום המצוי בשטח הרשות הפלסטינית התאפשרה לראשונה תחת אבטחה צה”לית כבדה. 

במשך ארבע עשרה שנים מאז הקמת היישוב כרמי צור נהגו תושבי היישוב לעלות להדליק נרות בחג החנוכה בבית צור וציינו שם את ניצחונם של המכבים על היוונים במקום זה. ניצחון זה היה האחרון בשרשרת הקרבות שבעקבותיה עלו המכבים לירושלים וטיהרו את בית המקדש.
מסורת זו הופסקה לפני כשבע עשרה שנים. מאז פרוץ מלחמת הטרור בשנת 2000, מנע הצבא את קיום הארוע בשל חשש מהתנגשויות עם האוכלוסיה הערבית העויינת בסביבה.

בשנתיים האחרונות חידשו תושבי כרמי צור את המסורת וגם אתמול נערך טקס הדלקת נר חמישי של חנוכה במקום ההיסטורי.

צילום באדיבות: דוברות מועצת גוש עציון

כמאה חיילי צה”ל ולוחמי מג”ב אבטחו כמאתיים איש שחגגו את חנוכה בהדלקת נרות וריקודים. בטקס נשאו דברים מח”ט הגזרה, אל”מ שרון אסמן, וראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן

ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן: “כאן בבית צור היה יישוב עברי. כאן הרימו המכבים את נס המרד שבסופו ירושלים טוהרה. אנו כאן בבית צור מחדשים ימינו כקדם ולא שוכחים שהמשימה העיקרית של טיהור בית המקדש- עדיין לא הושלמה אך במהרה בימינו בעזרת ה’ – בא תבוא”

מח”ט עציון, אל”מ אסמן: “חג החנוכה מסמן עבורי את הגבורה, את האור את האחדות את האמונה בצדקת הדרך, ואתם (המתיישבים) מסמנים את האחדות את צדקת הדרך, אתם החלוצים. אנו עושים הכל כדי להגן עליכם ופוגעים בטרור כדי שתחוו שגרה ונמשיך להיות המגן שלכם והמגן הדרומי של ירושלים”

חדשות גוש עציון והר חברון תכתבה ראשית