יום לפני העברת השגרירות – ישראל מעמיקה את הריבונות במזרח ירושלים

יום לפני העברת השגרירות – ישראל מעמיקה את הריבונות במזרח ירושלים

בהובלת שרת המשפטים, הממשלה תקבע: בעלות של 50 מלש”ח – תוך שבע שנים משרד המשפטים יסדיר את כל הקרקעות במזרח ירושלים.

הממשלה, שתקיים היום (ראשון) ישיבה מיוחדת לכבוד יום ירושלים, צפויה לאשר את תכנית תכנון ורישום מקרקעין במזרח ירושלים, שיוביל אותו אגף רישום והסדר מקרקעין במשרד המשפטים. את המהלך החלה שרת המשפטים שקד לפני כשנה בשיתוף עם עיריית ירושלים.

>>רוצים להתעדכן בכל מה שקורה קרוב לבית. הצטרפו עכשיו לעמוד הפייסבוק של מקומונט יו”ש

מדובר בהחלת ריבונות מעשית לראשונה מאז החלטת מדינת ישראל להחיל את הריבונות במזרח העיר. נוסף על כך, גם תושבי המקום ייהנו מהסדרת הקרקעות. במסגרת הסדרת המקרקעין, כל הטוען לבעלות על הקרקע יוכל להגיש תביעה לפקיד ההסדר. במידה ויתקבלו טענות סותרות, ההליך יועבר להכרעת ביהמ”ש, כפי שדורש החוק.

תפילה לכבודה של ירושלים. הבוקר, ברחבת הכותל. צילום: חדשות הכותל המערבי

החלטת הממשלה תינתן לאחר שאגף רישום והסדר המקרקעין החל בחודש האחרון בביצוע למעשה של הסדרת מקרקעין במזרח העיר בבית חנינה, צור באהר והר הצופים. החלטת הממשלה כעת תעמיק משמעותית את התכנית: על פי הצעת המחליטים, לפחות 50% מהסדרת רישום המקרקעין במזרח ירושלים יוסדרו עד סוף שנת 2021. היתר יוסדרו עד שנת 2025. לשם כך הממשלה תקצה 50 מיליון ₪. הסדרת רישום המקרקעין ילווה באמצעות צוות בראשות מנכ”לית משרד המשפטים ובהשתתפות נציגי המשרדים הרלוונטיים. אח לשנה הצוות יבחן את מידת ההתקדמות בשטח.

במקביל יוקם צוות בראשות ראש מינהל התכנון במשרד האוצר ובהשתתפות נציגי המשרדים הרלוונטיים, כמו משרד המשפטים ועוד. מטרתו תהיה לבחון דרכים למניעת ופתרון חסמים בתחום התכנון ובנושא התחברות לביוב ומים בשכונות מזרח ירושלים. כחלק מהתכנית יוקמו גם אזורי תעשייה בני לא פחות מ 260 דונם.

משרד ירושלים ומורשת יפעיל צוות לשיתוף הציבור שיהיה אמון על ביצוע הפעולות ליישום ההחלטה בהסכמה, ככל הניתן, עם תושבי מזרח העיר.

>>רוצים להתעדכן בכל מה שקורה קרוב לבית. הצטרפו עכשיו לעמוד הפייסבוק של מקומונט יו”ש

שרת המשפטים איילת שקד: “יום לפני חיזוק ירושלים באמצעות העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, ולאחר שחלפו עשרות שנים מהחלת הריבונות הישראלית במזרח ירושלים, אנחנו מעצימים את העיר ומחילים בפועל את הריבונות באמצעות התכנית להסדרת המקרקעין במזרח ירושלים, כפי שקיים בכל מקום מוסדר אחר בישראל. מעבר לכך, הדבר חשוב גם לתושבי מזרח העיר: בהעדר מהלך כזה, בעלי הזכויות על הקרקע מנועים מלמצות את זכותם עליה, לרבות הנפקת היתרי בניה. ריבונות וטובת התושבים מגיעות יחד”.

נדל''ן תכתבה ראשית