הביטחון במאחזים לקוי: “הייעוץ המשפטי מפקיר אותם למוות”

הביטחון במאחזים לקוי: “הייעוץ המשפטי מפקיר אותם למוות”

ביו”ש טוענים: בגלל דו”ח של טליה ששון, הייעוץ המשפטי מסרב לתקצב מרכיבי ביטחון במאחזים. “משפטנים החליטו שלא מגיע לנו ביטחון אישי בסיסי”. כך מפרסם הבוקר (א’) לראשונה, הכתב המדיני של “ישראל היום” אריאל כהנא. 

מסמך משפטי שנכתב לפני 15 שנה מונע מ”ההתיישבות הצעירה” ביהודה ושומרון לקבל מרכיבי ביטחון חיוניים לשמירה על התושבים. המסמך, שהגיע לידי “ישראל היום”, נכתב ברוח “דו”ח המאחזים” של עו”ד טליה ששון (לימים חברה ברשימת מרצ לכנסת ויו”ר הקרן לישראל חדשה).

ששון הגדירה את המאחזים “בלתי חוקיים”, ועל סמך הדו”ח שחיברה, החליט היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז, למנוע מהם סיוע ממשלתי אזרחי. בין השאר, נאמר בו כי אפשר לספק למאחזים מרכיבי ביטחון בסיסיים כגון שמירה של חיילים ופריסת גדר תיל בצמוד לבתי התושבים. אבל הקביעה העקרונית במסמך היא: “לגבי כל מרכיבי הביטחון האחרים (למשל, שער חשמלי, תאורה, גנרטור וכיוצא בכך), יש לפעול על פי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה (האוסרת להעביר סיוע כלכלי בכל דרך שהיא למאחזים)”.

רק לאחרונה התברר למועצת יש”ע כי למרות הגידול הדמוגרפי הניכר ביישובים אלה והשינוי היסודי במדיניות הממשלה כלפי המאחזים, הייעוץ המשפטי עדיין מונע מהם מרכיבי ביטחון בסיסיים. הדבר התברר, בין השאר, בתום סיור שערך בהתיישבות השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון, שנדהם מהחוסרים במרכיבי הביטחון.

עו”ד טליה ששון (ארכיון) צילום: צילום מסך

הוויכוח בין דרישות משרד הביטחון ופיקוד העורף לבין עמדת היועצים המשפטיים עלה בדיונים הפנימיים לטונים גבוהים. בהתיישבות אומרים כי גורם צבאי הבקי בפרטים אמר להם: “מדובר באזרחים ישראלים הגרים במקומות מאוימים. כל עוד הם לא פונו מבתיהם, צריך לתת להם מרכיבי ביטחון. המשפטנים לא מוכנים לאשר דבר, למעט חיילי אבטחה שוטפת ברמת רובאי 02, שלא יודעים לתת מענה שישמור על הנשים ועל הילדים. פשוט מפקירים את האנשים. מחר בבוקר תגלה משפחה שחוטה”.

בפורום התיישבות צעירה אמרו ל”ישראל היום”: “חבורת משפטנים התכנסה לפני 15 שנה והחליטה שלנו, לבני משפחותינו ולילדינו לא מגיע ביטחון אישי מינימלי. גם ההחלטות להסדיר את המאחזים לא משנות למשפטנים. אנו קוראים לראש הממשלה להסדיר המאחזים באופן מלא ולשר הביטחון לספק את מרכיבי הביטחון. הגיע הזמן. תנו לנו לחיות”.

קב”ט מועצת יש”ע, סא”ל (מיל’) שלמה ועקנין, הוסיף: “הפתרון הטוב ביותר הוא הסדרת היישובים הצעירים, כפי שעלה פעמים רבות בעבר”.

שלמה נאמן: “הורסים את האיזון הדמוקרטי שמאפשר את חיינו”

בתגובה לפרסום המסמך המשפטי הנ”ל אמר ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן כי “כאשר משפטנים משתלטים על ניהול המדינה, הם הורסים את האיזון הדמוקרטי שמאפשר את חיינו יחד כאן”

עוד הוסיף נאמן: “השלטון והמשפט הם מושגים סותרים במהות. כאשר משפטנים משתלטים על ניהול המדינה, הם בפועל הורסים את האיזון הדמוקרטי שמאפשר את חיינו יחד כאן. אך הדוגמה הזו חמורה פי כמה וכמה, כיון שהיא נכנסת לתחום של חיי אדם”.

“החוצפה והעזות מצח שלהם להחליט מי זכאי להגנה ומי לא, מעידה למעלה מכל עדות שראינו עד כה – הם איבדו כל לגיטימציה בעיניי בני אדם ישרים. תתמקדו בעולם המשפט בו בחרתם כמקצוע והניחו לעם לנהל את מדינתו ולהגן על חייו”. סיכם נאמן.

חור בגדר. צילום: unsplash

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ הגיב לפרסום בישראל היום: “הסדרת המאחזים היא משימה לאומית והבטחת בחירות של ראש הממשלה שהגיע העת לקיים. לא יכול להיות שממשלת ימין מאפשרת ליועצים משפטיים לקבוע מדיניות ולסכן חיי אלפי ישראלים. חלון ההזדמנויות המדיני עלול להסגר בקרוב. אני קורא לראש הממשלה להפסיק את שלטון הפקידים ולהביא להסדרת ההתיישבות הצעירה ובכך לעשות צדק אנושי ומוסרי עם עשרות אלפי תושבים שכיום אשר אינם זוכים לזכויות בסיסיות כפי שזוכים שאר אזרחי ישראל.”

תגובת ראש המועצה האזורית הר חברון, יוחאי דמרי על המסמך המשפטי בנוגע למאחזים ביו”ש היתה כי “הסדרת המאחזים היא צורך קיומי בטחוני! לא פוליטי ולא נתון לעסקה מדינית כזאת או אחרת. מדובר בישובים שנמצאים בהליך הסדרה, לוקח בדיוק עשר דקות להסדיר ישוב, הממשלה הוכיחה זאת במבואות יריחו בבקעה כשרצתה היא הכריזה עליו כישוב. חלק מהישובים האלו נמצאים בסמיכות לאזורי סיכון ובדרגת איום גבוהה.”

“לצערנו,” הוסיף דמרי, “הפגיעה בתשתיות החשמל, המים והתקשורת באופן מפלה עד מקומם. בעוד שבישובים הלא מוכרים בפזורה בנגב התשתיות הללו קיימות ומקבלים מזמן כולל בניית מוסדות חינוך. ישובי יש”ע הנמצאים בתהליכי הסדרה לצערי לא זכאים לזה”.

ביטחוני חדשות בנימין חדשות גוש עציון והר חברון תכתבה ראשית