“האיחוד האירופי הוא החטיבה להתיישבות של הפלסטינים”

“האיחוד האירופי הוא החטיבה להתיישבות של הפלסטינים”

ועדת המשנה לעניין איו”ש בוועדת החוץ והביטחון בראשות ח”כ ואל”מ במיל’ מוטי יוגב (הבית היהודי) ערכה דיון מעקב בנושא הטיפול בבנייה הפלסטינית הבלתי חוקית בשטח c.  ח”כ מוטי יוגב: במבחן התוצאה מדינת ישראל לא מתמודדת עם הבנייה הבלתי חוקית הפלסטינית.

 

צילום: אהרון בן חמו
צילום: אהרון בן חמו

בנוסף הוצג בועדה שהאיחוד הארופאי הקצה בשנים האחרונות בכל שנה מעל 100 מיליון אירו לקידום פרוייקטים לבניייה בלתי חוקית לבדואים על אדמות מדינה בשטחי C בניגוד לדין הבינ”ל ולהסכמי אוסלו בתופעה שניתן לכנותה “טרור הבנייה הבלתי חוקית”. חברי פורום עוטף ירושלים הציגו לחברי הוועדה נתונים אודות ההשתלטות הפלסטינית על אדמות מדינה, גניבות חשמל ומים, זיהום שמורות טבע ומי תהום. כמו כן, הציג הפורום לנוכחים את העלייה המדאיגה במבנים הלא חוקיים הנבנים בשטח בסיוע האיחוד האירופי

לדברי נציגי עמותת “רגבים”: “באזור מעלה אדומים בלבד ישנם כ 1000 מבנים בלתי חוקיים והמגמה רק הולכת ומתעצמת. מדובר בתהליך שמתחיל בפחונים ובהמשך במידה ולא הורסים את המבנה הוא הופך לקרווילות. הרעיון מבחינת הפלסטינים הוא להשתלט על השטח ולכן במהלך הקיץ המבנים הללו כלל לא מאוישים. מדובר בהשקעה כלכלית משמעותית שממומנת בעיקר על ידי גורמים באיחוד האירופי. במידה ואותם גורמים יגיעו למסקנה שאין כדאיות כלכלית בהמשך העברת התקציבים מאחר ומדינת ישראל תממש את צווי ההריסה, הם יפסיקו להשקיע.

דוד אלחיאני, ראש מועצת ביקעת הירדן טען כי “הבעיה היא לא במחסור בצווי הריסה. נהפוך הוא. הבעיה היא שבתי המשפט לא מאפשרים לממש את צווי ההריסה הקיימים. יש במועצה צווי הריסה על מבנים עוד משנת 2000 ולא קורה כלום. חייבים להוציא את האחריות בנושא מבג”צ. אולי גם אנחנו צריכים ללמוד משהו מהפלסטינים ולהתחיל לבנות ללא אישור על אדמות מדינה”.

רוני שניר, עוזר ראש מועצת בנימין אמר בדיון כי: “יש כאן אוזלת יד מתמשכת של משרד החוץ ומשרד המשפטים ובראשם משרד הביטחון שמתעלם מהשתלטות הפלסטינית על אדמות מדינה. חייבים להבין שאם לא נעצור את הבנייה הלא חוקית לאורך כביש מספר 1, הטרור, האבנים הבקת”בים והירי יגיעו גם לשם. בעוד כמה שנים נצטרך לסלול כביש  עוקף שיעלה לירושלים בגלל הטרור שיצא מהכפרים באזור e1.”  שניר הוסיף : ” לא הגיוני שבג”צ יחליט בקלות כזאת להרוס  בית כנסת בגבעת זאב, אבל מסגד ובית ספר של הרשות שנבנה ע”י האיחוד האירופי באופן לא חוקי, לא הורסים.”

ח”כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) ציין כי “במבחן התוצאה אנחנו נכשלים. למרות כל הכוונות הטובות של כל גורמי האכיפה יש יותר מידי בנייה בלתי חוקית ומעט מידי הריסות. האיחוד האירופי הפך להיות החטיבה להתיישבות של הפלסטינים. עיקר הפעילות שלנו צריכה להתמקד למול האיחוד האירופי מצד אחד וחוסר המעש של משרד החוץ שחייב לפעול באופן יותר אגרסיבי.  לתחושתי בנושא הזה אין הכוונה של הדרג המדיני במטרה לחזק את המשילות בשטח כדי למנוע מצב שזה בכייה לדורות”.

יו”ר הוועדה ח”כ יוגב אמר כי בפועל גורמי האכיפה בישראל כמעט ולא עושים דבר בנושא, לא בפן המבצעי וגם לא המשפטי. האכיפה בשטח לא מתנהלת באופן שוויוני בין ערבים ליהודים. ככלל הבנייה מוכוונת על ידי הרשות הפלסטינית בעיקר בשטח האסטרטגי – E1 וממומנת על ידי האיחוד האירופי בניגוד להסכמי אוסלו.

חדשות שומרון